İş başvurusu için: [email protected]
Vital Hospital

Bahçelievler Mah. Deli Hüseyin Paşa Cad. Şevket Dağ Sok. No:2 Bahçelievler / İstanbul

Özel Vital Hospital Web Sitesine Hoş Geldiniz 7/24 Hizmet Vermekteyiz Detaylı Bilgi İçin

: +90 (0212) 557 40 00
Guatr

Genel Cerrahi Uzmanı Mustafa Fikret Fikretler uyarıyor!

ERKEN TEŞHİS TEDAVİ BAŞLANGICININ TEMELİDİR

Hastanemizin Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Fikret Fikretler, özellikle TİROİD HASTALIKLARI ile ilgili bilgiler verirken , erken teşhis için yılda en az 1 kez CHECK-UP yaptırmanın faydalı olacağını ve genel kontrollerin öneminden bahsetti.

Sn. Hocam , Tiroid Bezi Nedir?

Tiroid bezi, boyunda orta hatta yer alan, 20–25 gram ağırlığında ve iç salgı fonksiyonu olan bir organdır. Tiroid bezinin iyot kullanarak yaptığı hormon bütün vücut metabolizmasının düzenlenmesinde rol oynar diyen Op. Dr. Mustafa Fikret Fikretler öncelikle bu hastalığın belirtilerini ve diğer aşamalarını kısaca özetlemek gerekir dedi.

Tiroid bezi hastalıkları nelerdir?

guatr

Tiroid hastalıkları, tiroid hormonlarının salgılanma düzenindeki bozukluk ve bezin boyutundaki değişikliklerle ortaya çıkar.

Guatr: Tiroid bezinin büyümesi anlamına gelir.

Nodul: Tiroid bezi içinde oluşan anormal dokulardır.

Tiroidit: Tiroid bezinin iltihaplanmasıdır.

Hipertiroidi: Tiroid hormonunun normalden çok salgılanması problemidir.

Hipotiroidi: Tiroid hormonlarının az salgılanması durumudur.

Tiroid Kanseri: Tiroid bezinin hücrelerinde oluşan kanserdir.

Tiroid in hormon bozuklukları nasıl fark edilir?

Tiroid bezinin hipertiroidi dediğimiz kontrolsüz hormon üretimini arttırması genç hastalarda özellikle kilo kaybı (iştah artmasına rağmen), yaşlı hastalarda kalp çarpıntısı, ellerde titreme, terleme, sıcağa karşı toleranssızlık, sinirlilik, kadınlarda adet bozukluğu, saçlarda incelerek dökülme ve ishal şikayetlerine sebep olur. Daha sık görülen hipotiroidi yani gerektiğinden daha az hormon üretimi halinde ise vücutta ve özellikle yüzde şişkinlik, su tutulması, kilo artışı, kabızlık, adet bozukluğu, saçlarda kalınlaşarak dökülme, ciltte kuruluk, soğuğa karşı toleranssızlık, hareketlerde ve ileri hallerde zihinsel fonksiyonlarda yavaşlama görülecektir.

Tiroid bezi hastalıkları toplumda çok sık (yaklaşık her 10 kişiden 3’ü) rastlanmaktadır ve genellikle belirti vermezler. Ancak tiroid bezi nodüllerinin bir kısmı kanser olarak ortaya çıkmakta veya sonradan kansere dönüşebilmektedir

Tiroid Kanserinin Nedenleri Nelerdir?     

Tiroid kanserinin farklı türleri farklı nedenlerle oluşabilir. Bazı türleri gıdalarla yeterli iyot alınmamasına bağlı oluşurken bazı türleri genlerde oluşan bozulmalar sonucu ortaya çıkar ve sonraki nesillere kalıtılır (genetik geçiş gösterir). Ayrıca özellikle çocukluk çağında kimi hastalıklar için boyun bölgesine uygulanan radyoterapi (şua tedavisi, ışın tedavisi) veya nükleer santrallerden veya patlamalardan ortaya çıkıp solunan havaya, alınan gıdalara karışan radyasyon da bazı türde tiroid kanserlerine yol açar.

Tiroid Kanseri Belirtileri ve Tanısı Nelerdir ?

Tiroid bezi kanseri genellikle belirti vermez. Guatr nedeniyle takip edilen hastalarda veya tesadüfen başka bir hastalık için yapılan tetkiklerde ortaya çıkabilir. Nadiren boyunda kitle, ses kısıklığı, yutkunma güçlüğü; çok nadiren de kemik kırıkları veya hipertiroidi (zehirli guatr) ile ortaya çıkabilir. Medüller kanserli hastaların yüzde 30’unda yüzde kızarma, ishal ve yorgunluk olabilir.

Kişide tiroid nodülü olup olmadığını saptamak için günümüzde kullanılan en etkili yöntem tiroid ultrasonografisidir.

Tiroid Kanserinden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Tuzların iyotlanması son zamanlarda pek çok ülkede başvurulan bir uygulamadır. Ancak bu yöntem bazı türde tiroid kanserlerinin sıklığını azaltırken diğer bazı tür kanserlerin sıklığını artırabilmektedir. Tiroid kanserlerinin bazı türlerinin ailesel geçiş gösterebileceği göz önünde tutularak bu tür tümörler saptanan hastaların kan bağı bulunan aile bireylerinin genetik tarama testlerinden geçirilmesi ülkemizde de başvurulan bir uygulama halini almıştır. Böylece ileride kanser gelişmesine neden olan genleri taşıyan aile bireyleri saptanabilmekte ve kanser gelişmeden önce tiroid bezi ameliyatla alınabilmektedir diyen VITAL HOSPITAL ın deneyimli doktoru  Op.Dr. Mustafa Fikret Fikretler ’’ hastalık kapınızı çalmadan önce mutlaka önlem alınılması konusunda uyardı ve  detaylı bilgilendirmeleri hastalarımıza bir kahve eşliğinde yapmak bizleri memnun eder ‘’ dedi.

Call Now Button