İş başvurusu için: [email protected]
Vital Hospital

Bahçelievler Mah. Deli Hüseyin Paşa Cad. Şevket Dağ Sok. No:2 Bahçelievler / İstanbul

Özel Vital Hospital Web Sitesine Hoş Geldiniz 7/24 Hizmet Vermekteyiz Detaylı Bilgi İçin

: +90 (0212) 557 40 00
Anestezi ve Reanimasyon

Ameliyat sırasında ve sonrasında hastanın ağrı duymasını önlemek için hekimlerce uygulanan yöntemlere anestezi denir. Ağrıyı önlemek için gerek kullanılanilaçların ve gerekse yapılan ameliyatın insan vücudu üzerinde bir takım yan etkileri söz konusudur. Bu etkiler bazen organizmanın hayatta kalmasını sağlayansistemlerin ve organların işleyişini önemli ölçüde bozabilir.

Anestezi uzmanı ağrının ortadan kaldırılmasını sağlarken doğabilecek yan etkileri de hem ameliyat sırasında, hem de ameliyat sonrasında kontrol altında tutarak yaşamsal sorunların ortaya çıkmasını önler ve ameliyat sonrası dönemde ortaya çıkacak olan ameliyat ağrısını dayanılabilir sınırlar içerisinde tutmayagayret eder. Anestezi uzmanları ilaçlar, insan vücudunun fizyolojisi, bir çok dahili hastalıklar, cerrahi travma, cerrahi stres, acil hastanın derlenmesi, yoğun bakımve ağrı tedavisi konularında eğitim görmüştür. Bu uzmanlar hastanın ameliyata neden olan rahatsızlığının dışında diğer doktorlar tarafından saptanmış ve tedavisi planlanmış hastalıkları anestezi ve ameliyat ile bağdaştırmak ve o hastalıkları daha fazla etkilemeden anestezinin ve ameliyatın tamamlanmasını dasağlamak gibi bir görevleri vardır. Bu ve benzeri nedenlerle hastaların ameliyat gününden önce anestezi polikliniğine başvurarak hekim tarafından muayene vetetkik edilmesi gerekir.

Anestezi Bölümü

Anestezi bilim dalının en önemli konusunu, güvenli ve güvenilir bir anestezi uygulanışının nasıl başarılacağı sorusuna cevap bulabilmek oluşturmaktadır. Bu konuda çok önemli gelişmeler sağlanmış olup, güvenli anestezi uygulaması yapmak günümüzde sağlanabilmiştir. Güvenli anestezi uygulayabilmenin ilk şartı her hasta için kendisine uygun bir anestezi planı yapmaktır. Bu planın yapılabilmesi için önce hastanın tıbbi durumu anestezi uzmanı tarafından ortaya koyulmalıdır. Bu amaçla anestezi poliklinikleri açılmıştır. Ameliyat kararı verilen hasta, mümkünse hastaneye yatmadan veya yattığı anda bu muayeneden geçer. Muayene sırasında anestezi uzmanı tarafından hastanın özellikle yaşamsal işlevleri kontrol edilir, kendisine tıbbı geçmişi ile ilgili sorular sorulur, gerekirse bazı laboratuar incelemeleri yaptırılır, şikayetleri ve eski hastalıkları göz önüne alınarak solunum hastalıkları, kalp hastalıkları vb. tıp dalları ile konsültasyonlar yapılır, kullandığı ilaçlar belirlenir ve böylece bu polikliniklerde hastanın tıbbı durumu ve özellikleri ortaya koyulur. Bu işlemden sonra anesteziuzmanı ameliyatı yapacak cerrah ile görüş alış verişi yapar. Ameliyata ait özellikleri tespit edip hasta için en uygun, en güvenli anestezi yöntemini belirler ve ameliyatın tüm safhaları ile ilgili planını yapar. Genelde bu safhada ameliyat ve anesteziye bağlı risk de belirlenmiş olur.

Anestezi Riski

Tüm anestezi ve cerrahi girişimler bazı küçük riskler içerir. Bu risklerin boyutu cerrahinin tipine, hastanın sağlık durumuna, anestezi ve ameliyathanelerin teknikdonanımına bağlı olarak değişir. Bu riskler hasta ne kadar sağlıklı ise cerrahi uygulama yaşamsal organları ne kadar az etkiliyorsa o kadar azdır. Ulusal ve uluslararası kuruluşlar anestezi güvenliğini ve konforunu arttırmak, riskini en aza indirmek amacı ile kurallar geliştirmiştir.

Anestezi Türleri

Vücudumuz, beyin ve omuriliğimizle bağlantılı milyonlarca sinir hücrelerinden ve ağlarından oluşmuş mükemmel bir iletişim şebekesine sahiptir. Bu şebeke sayesinde ağrılı uyaranlar beyne iletilir, acı duyulur. Acı ileten sinir yolları üzerinde iletimin değişik seviyelerde engellenmesi anestezinin konusudur. İletimin engellendiği seviyelere göre üç türlü anesteziden bahsedilir. Bunlar lokal, bölgesel ve genel anestezi şeklinde adlandırılır. Küçük ameliyatlarda ameliyat bölgesinin yakın çevresine iletimi engelleyen ilaçların verilmesi ile oluşan anesteziye lokal anestezi denir. Vücudun daha geniş bölgeleri, örneğin belden aşağısı veya bir yarısı iletimin omurilik düzeyinde engellenmesi ile anestezi altına alınabilir. Bunun için ilaç omuriliğe veya omuriliğe varmadan geniş bir sinirgrubunun oluşturduğu bağlantı yerleri üzerine verilir. Bu şekilde oluşturulan anesteziye bölgesel anestezi denir. Bu iki anestezi şeklinde hasta uyanıktır. Ancak hastanın sıkıntısını gidermek için bazı sakinleştirici ilaçlar verilebilir. Hastanın uyutulup ağrının duyulması beyin düzeyinde engellenirse bu tür anesteziyegenel anestezi denir. Hastanın uyanık olması daha güvenli koşullarda ve daha az risk altında ameliyat olduğu anlamına gelmez. Genel olarak anestezi türüneanestezi uzmanı hastanın görüşünü de alarak karar verir.

Yoğun Bakım Bölümü

Hayatta kalmamızı sağlayan kalp, beyin, akciğer, böbrek, karaciğer gibi organların işlevlerini yerine getiremeyecek kadar hasta olduğu veya su-elektrolit, asit-bazdengelerinin ve kan fonksiyonlarının ileri derecede bozulduğu durumlarda hayatta kalabilmek güçleşir. Bu durumda bulunan hastalara kritik hastalar denir. Kritik durumda bulunan hastalar her şeyden önce özel tıbbi donanımın bulunduğu özel, olarak eğitilmiş hemşire ve yardımcılarının çalıştığı, sürekli yoğun bakım uzmanıdoktorların başında yer aldığı servislere alınarak tedavi edilirler. Bu servislere yoğun bakım servisleri bu tür hastalar ile uğraşan bilim dalına da yoğun bakım bilim dalı denir. Bu servislerde hastaların tansiyon, solunum, ateş, nabız oksigenasyon, vb. fonksiyonları hiç ara vermeksizin izlenirken ortaya çıkan gelişmelere anındamüdahale edilir. Bu servislerde başka yerlerde bulunmayan ve organların görevlerini yerine getiren yapay cihazlar bulunur. Yine bu servislerde ileri tıbbı tedavi yöntemleri uygulanır.

Hasta Nakli

Durumu kritikleşen veya kaza mahallinde kritik olduğu tespit edilen hastalar yoğun bakım servislerine nakledilirler. Bu tür hastaların nakillerinde nakil aracı bir küçük yoğun bakım servisi gibi tam donanımlı olmalıdır. Nakil sırasında hasta yoğun bakım konusunda uzman bir hekimin gözetim ve tedavisi altında bulunmalı, hayati destek tedavi süreçleri nakil nedeni ile kesintiye uğratılmamalıdır. Nakiller kısa mesafeler içinde olabileceği gibi şehirler hatta ülkeler arasında da olabilir. Hastaların durumları ne kadar iyi olsa da nakil sırasında kritikleşme ihtimali her an vardır. Bu ve benzeri nedenler ile anestezi ve reanimasyon uzmanları hastanın nakil edilmesi sırasında daima yer alırlar

Call Now Button