İş başvurusu için: [email protected]
Vital Hospital

Bahçelievler Mah. Deli Hüseyin Paşa Cad. Şevket Dağ Sok. No:2 Bahçelievler / İstanbul

Özel Vital Hospital Web Sitesine Hoş Geldiniz 7/24 Hizmet Vermekteyiz Detaylı Bilgi İçin

: +90 (0212) 557 40 00
Göz Hastalıkları

 

Görme olayı

Işık kaynağından veya cisimlerden yansıyan ışınlar saydam tabakada kırılarak geçer. Göz bebeğinden göze girer. Göz merceğinde kırılarak retina üzerine düşer.  Retinada sarı leke üzerinde ters olarak görüntü oluşur. Gözden çıkıp beyine giden görme sinirleri, sarı lekede oluşan görüntüyü uyartılar halinde beyindeki görme  merkezine iletilerek düz ve tek görüntünün olmasına yardımcı olurlar.

 

Kırma Kusurları (Refraksiyon)

Işık ve cisimlerin görüntüleri gözün saydam tabakası (kornea) ve lens tabakasında kırılarak retina üzerinde görme noktasına ulaşırlar ve görüntüyü oluştururlar.

Korneada, lenste, görme tabakasında veya görme sinirinde kırma bozukluğuyla birlikte problemler oluşabilir.Görme azlığı, ağrı ve gözdeki rahatsızlık hissi kırma  kusurunun belirtisidir.

•Uzağı görememe (miyopi)

•Yakını görememe (hipermetropi)

•Gözün yatay ya da dikey kırıcılarının farklı olması (astigmatizma)

•Yaşa bağlı yakını görememe bozukluğu (presbiyopi)

Glokom ve Tedavisi (Göz Tansiyonu)

Glokom, gözün arka tarafında yer alan görme sinir sisteminin yavaşça ve kalıcı olarak zarara uğraması nedeniyle meydana gelen göz hastalıkları grubuna verilen  isimdir. Hastaların bir çoğunda görülen sinir sistemindeki zarar, saydam sıvı’nın (aqueous) dolaşımının ya da akışının tıkanması nedeniyle göz içindeki basıncın  artması sonucunda meydana gelir. Diğer bazı hastalarda ise bu zarar, çok önemli konumdaki görme sinir liflerine kanın yeterince ulaşamaması, sinir yapısındaki  zayıflık ve/veya sinir liflerinde bulunan bir sağlık sorunu gibi nedenlerle meydana gelir. Göziçi basıncı kişiden kişiye değişir. Basıncın “normali” yoktur.

Belirtileri;

Kronik glokom en çok görülen türdür. Yüksek oranla, İleri devrelerinde görme yetisi kaybına kadar hiçbir belirti göstermez. Çok yavaş ilerler ve yanlardan görme  bozukluğu ile başlar, giderek görme yetisini olumsuz etkiler. Bir göz diğer gözün görüşünü tamamladığı için, sinir liflerinin büyük bölümünün zarara uğramasına  ve görme yetisinin önemli bir bölümünün tahrip olmasına kadar kişi herhangi bir sorunun farkına varmaz.

Doktorunuz tarafından yapılan düzenli göz muayenesi glokomun saptanması için en etkili yöntemdir. Glokom nedeniyle gözde gerçekleşen görme kaybı geri  döndürülemez. Damla tedavisi, lazer cerrahisi (argon lazer) ve cerrahi müdahaleler daha ileri kayıpların meydana gelmesini engellemek için uygulanır. Görme  siniri durumunu belirlemek için tetkik yöntemleri olarak Optical Coherence Tomography (OCT), Nerve Fiber Analyzer (NFA) , korneal pakimetri ve bilgisayarlı  görme alanı uygulanmaktadır.

Pediatrik Oftalmoloji

Çocuklarda göz hastalıklarının erken tanısı, rutin muayeneler olmadan imkansız denecek kadar azdır. Göz Hastalıkları bölümlerimizin bir kısmında kullanılan  Pediatrik Otorefraktometre bebek ve çocukların muayene süreçlerini oldukça kolaylaştırmaktadır. Özellikle ailesinde göz bozukluğu olan çocuklar için, göz  muayeneleri erken tanı açısından önemlidir.

Şaşılık ve Tedavisi

Gözlerin paralellik durumunu kaybetmesine şaşılık denir. Şaşılığın nedenleri; gözlük ihtayacı olmasına rağmen kullanılmaması, gözü hareket ettiren kaslardaki  anormallik, konjenital ve nörolojik problemler olabilir.

Kayma Paternleri: İçe kayma (Esotropya), Dışa kayma (Ekzotropya), Aşağı Kayma (Hipotropya), Yukarı Kayma (Hipertropya)Şaşılık tedavisinde amaç; görmenin arttırılması, çift görmenin düzeltilmesi, göz hareketlerinin sağlanması ve estetik yakınmaların giderilmesidir. Cerrahi  yöntemlerle şaşılık tedavi edilebilmektedir.

Oküloplastik Cerrahi

Göz kapağının içe/dışa dönmesi, göz kırışıklarının giderilmesi, göz torbalarının kaybedilmesi, göz yaşı kanal tıkanıklığı ameliyatları, göz kapaklarında doğuştan,  yaşlılığa bağlı ya da travma sonucu meydana gelmiş şekil bozuklarının giderilmesi, protez göz ve göz tümörlerinin tedavisi ile ilgilenen tıbbi branşa oküloplastik  cerrahi denir.

Call Now Button