İş başvurusu için: [email protected]
Vital Hospital

Bahçelievler Mah. Deli Hüseyin Paşa Cad. Şevket Dağ Sok. No:2 Bahçelievler / İstanbul

Özel Vital Hospital Web Sitesine Hoş Geldiniz 7/24 Hizmet Vermekteyiz Detaylı Bilgi İçin

: +90 (0212) 557 40 00
Medikal Estetik

Medikal Estetik Nedir ?

 

Medikal estetik klasik tıp bilgi ve birikimlerinin kullanılarak kişilerin psiko-fizik dengesinin sağlanmasını amaçlayan multidisipliner tıp alanıdır.
Medical estetik yaklaşımında klasik tıp bilgi ve birikimleri kullanılır, bu amaçla medical estetik yaklaşımı yalnızca tıp doktorlarının uygulama alanıdır.
Amaçlanan estetik, fiziksel neticeler klasik bilgiler dahilinde ; operasyon dışı uygulamalar ile yapılır. Örneğin yüz cilt yapısının zamanla nitelik ve nicelik olarak düşmesi sonucu kişinin fiziksel sosyal ve psikolojik olarak etkilenmesi operasyon dışı yöntemlerle tedavi edilmekte; cilt görünümünün düzeltilmesi ile kişinin iyilik halinin yükseltilmesi amaçlanmaktadır.
Medikal estetik yaklaşımında bir çok klasik tıp bölümleri birlikte kullanılır.

 

Botox

 

2002 yılında Amerikan Gıda ve İlaç yönetimi Kurumu (FDA) tarafından kozmetik kullanımına onay verilmiş ve şu ana kadar yalnızca ABD’de beş milyon uygulama yapılmıştır. Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Topluluğu tarafından ise Botox, 2002 ve 2003 yıllarında hekimlerin uyguladığı tüm cerrahi ve cerrahi olmayan kozmetik işlemler içinde en popüleri olarak değerlendirilmiştir.
Botox bir bakteri tarafından üretilen güçlü bir zehirdir. Yalnış üretilmiş veya kullanım tarihi geçmiş konserve gıdaların içinde bulunabilen toksik bir maddedir. 2002 yılında Amerikan Besin ve İlaç Dairesi tarafından da onaylanan “botox ile kırışıklıkları giderme tedavisi” müthiş bir hızla tüm dünyaya yayılmaktadır…

Kimlere uygulanabilir?

Eğer cildinizde mimiklerin yol açtığı kırışıklıkların tedavisinde botoxtan yararlanmak istiyorsanız, botoxtan değil, uygulamada yapılan yalnışlardan korkun! Cildinizin fiziksel tahrişi; kaş çatma veya gülme kökenli mimiklerin ayrıca yaş ve kalıtım kaynaklı güneşin, sigaranın ve diğer çevresel yaşlanmanın etkisiyle oluşan kırışıklıklardan kurtulmak istiyorsanız botoxtan yararlanmayı düşünün. Cildinize uygulayacağınız gençleşme programlarında botoxtan da istifade edip edemeyeceğinizi doktorunuzla konuşun.

Botox Hakkında En Sık Duyulan Yanlışlar

1. Botox felç yapar.
Felç ile bir kasın hareket yeteneğini sonsuza kadar kaybetmesini ifade ediyorsak yanlış. Botox verilen kaslar üç ile altı ay arasında sinirlerden uyarı alamaz ve hareketsiz kalır. Daha sonra hiçbir şey olmamış gibi eski hareketlerine devam ederler.

2. Botox ifadesiz bir yüz yapar.
Botox büyük ölçüde alında uygulanıyor. Buradaki hareketsizlik de sadece kaşlarınızı çatmanıza engel olur ki bu sadece ifadenizi yumuşatır. Karakter rolleri oynayan bir aktör değilseniz ifadenizde ki bu değişiklik kimseyi rahatsız etmez. Sokakta gördüğünüz her ifadesiz insanın botoxlu olduğunu düşünmeyin. Böyle bir botox uygulaması yok. Bazı insanlar sadece somurtuktur.

3. Botox sadece güzellik amacıyla kullanılan kozmetik bir ilaçtır.
Çok yanlış. Botox yıllarca felçli hastaların tedavisinde kullanıldı. Estetik amaçlar ile kullanılması çok yeni. Türkiye’de kullanılan ilaç miktarının hala %70’i gerçek hastalara kullanılıyor.

4. Botox doğal değil ve sağlığa zararlı.
Bilinen hiçbir yan etkisi ve zararı yok. Aspirin ne kadar doğal değilse botoxta o kadar değil. Sigaranın ve içkinin ne kadar zararlı olduğunu düşünürseniz aralarında kıyaslanmayacak bir fark var.

Sık Sorulan Sorular

Botox nedir?

Kırışıklıklardan ameliyatsız kurtulmanın en kolay yöntemlerinin başında gelen Botox, pek çok ilaç gibi bir bakteriden elde ediliyor. Botox, Clostridum Botulinum bakterisinden elde edilen saflaştırılmış proteindir. Bu protein, aslında uzun zamandır göz ve nörolojik hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Kırışıklıkları gidermek amacıyla ise 10 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde kozmetikte kullanıma girmiştir.

Kırışıklıklar nasıl oluşuyor?

Cilt altındaki mimik kaslarının sürekli çalışması nedeniyle cilt yüzeyinde kırışıklıklar oluşur. Kırışıklık seviyesinde en önemli belirleyiciler güneş, yaş, cinsiyet, cilt ve kas yapısı ile mimik kullanma sıklığıdır.

Botox kırışıklıklara nasıl etki ediyor?

Teknik olarak Botox solüsyonu, kırışıklık bölgesinde cilt altındaki küçük kaslara enjekte edilir. Botox’un etki mekanizması, kırışıklıklara neden olan kasların kasılmasını geçici olarak önlemesidir.

Botox, içine enjekte edildiği kası bir süreliğine kısmi olarak hareketsizleştirip dondurur. Artık kasılmayan kaslar da kırışıklığı açar. İşlem uzun süre tekrarlandığında bu kırışıklıkların ciltte kalıcı derin izler oluşturması da engellenir.

Hangi bölgelere uygulanabiliyor?

Kırışıklık tedavisinde alın, göz kenarları ve kaş araları Botox’un en mükemmel sonuçlar vererek kullanıldığı bölgelerdir. Burun üstü, üst dudak ve boyun çizgilerinde de uygulanabilir.

Yüz hatlarında oynamalar yapılabilir mi?

İstenilen kas grubunu gevşeterek, kaşların biraz yukarı kaldırılması ya da indirilmesi gibi oynamalar yapmak mümkündür. Kırışıklık tedavilerine kıyasla bu tür uygulamalar deneyim ve uzmanlık gerektirir.

Uygulama nasıl yapılıyor?

İstenen sonuçlar belirlendikten sonra planlanmış uygulama bölgesine ince uçlu enjektörle sulandırılmış olan Botox enjekte edilir.

Anestezi gerekir mi? Ağrı hissediliyor mu?

Anestezi gerekmez ancak çok hassas hastalarda işlem öncesinde lokal etkili bir krem sürülmemesi için neden yoktur. Sonuçta uygulama sırasında ağrı hiç olmaz veya çok az hissedilebilir.

Uygulama süresi ne kadar?

10- 15 dakika kadar süren işlemin hemen ardından günlük hayatınıza rahatlıkla dönebilirsiniz.

Etkisi ne zaman başlıyor?

Sonucu uygulamadan sonraki 2- 4 gün içerisinde başlayacaktır.

Etkisi ne kadar sürüyor?

Bu süre daha çok, ilacın kaçıncı kez verildiği ve ne kadar sulandırıldığıyla ilgilidir. İlk kez Botox uygulanıyorsa 3- 4 ay devam eden bir etki beklenir. Daha önce uygulama yapıldıysa etki yaklaşık 6 ay devam eder. Uygulama sayısı arttıkça, bu süre 12 aya kadar uzayabilir.

Kimler yaptırabilir?

18 – 65 yaş aralığındaki herkes uygulama yaptırabilir.

 

Botox enjeksiyonunun yapılamadığı durumlar; gebelik, süt verme, cilt üzerinde enfeksiyon, myasthenia gravis gibi nörolojik hastalıklar, sonu “mycin” ile biten aminoglikozit türü antibiyotik kullananlar, penicillamin kullanan romatoid artritli hastalar ve cyclosporin gibi bağışıklık sistemini zayıflatan ve chloroquine gibi sıtma ilacı kullanan hastalardır.

Yan etkisi var mı?

Bu konuda eğitim almış uzman kişiler tarafından uygulandığında işlemin riskleri yok denecek kadar azdır. Literatürde bildirilen etkiler ise çok nadir ve geçici yan etkilerdir Uygulama sonrasında geçici olarak baş ağrısı, grip benzeri şikâyetler bildirilmiştir. Uygulama bölgesinde geçici hafif kızarıklık veya morarmalar olabilir.

Botox terlemeyi nasıl tedavi ediyor?

Botox tedavisinin kullanımının diğer bir alanı da literatürde hiperhidrosis olarak geçen aşırı terlemelerdir. En sıklıkla el içi ve koltuk altı terleyen bölgelerdir. Hem kadın hem de erkeklerde sosyal yaşamı etkileyebilecek ölçüde rahatsızlık oluşturabilir. Botoks, terleme probleminde mükemmel bir tedavi yaklaşımıdır

Botox ter bezlerine giden sinir uyarısının engellenmesiyle terlemeyi engeller. Bu problemin çözümünde aşırı terlemenin olduğu bölgeler tespit edilerek, cilde ince iğnelerle küçük dozlarda Botox enjeksiyonu yapılır. İşlem süresi uygulanan bölgeye göre 15- 45 dakika arasında değişmektedir. Tedaviyi takiben 1 hafta içinde etki başlar ve etki genelde 9 aydan uzun bir süre devam eder.

 

Hiperhidroz (Aksiller)

 

Hiperhidroz Nedir?

Hiperhidroz, aşırı terlemedir. Terleme, vücudun ısı kaybetmesinin en önemli yollarından biridir, ancak hiperhidrozlu kişiler, vücut ısılarını kontrol etmeleri için gerekli olandan daha fazla miktarda ter üretmektedir. Nüfusun yaklaşık %0,5’inde (ya da yaklaşık her 200 kişiden birinde) hiperhidroz bulunduğu düşünülmektedir.

Hiperhidrozun iki ana türü vardır. Yaygın olan, koltuk altları, eller, ayaklar veya yüzü etkileyebilen fokal hiperhidrozdur. Tüm vücudu etkileyen ve genellikle enfeksiyon, diyabet ve hipertiroidizm gibi başka hastalıklardan kaynaklanan yaygın hiperhidroza daha az rastlanır. Hastalık tedavi edildiğinde, aşırı terleme genellikle durur.

Hiperhidroz nasıl tedavi edilir?

Başlangıçta, kendi başınıza alabileceğiniz basit önlemler faydalı olabilir:

•         Serin tutan kıyafetler

•         Terlemeyi tetikleyecek belirli gıdalardan kaçınma

•         Stresin, tansiyonun ve endişenin azaltılması

•         Kişisel hijyene daha fazla önem

Tedaviler:

Hiperhidroz tedavisi için çok sayıda tedavi seçeneği mevcuttur, doktorunuz veya eczacınız, sizin için en uygun tedavi seçeneğini size önerecektir.

 

Lipoliz

Lipoliz Uygulaması nedir?

Lipoliz bölgesel incelme amacıyla uygulanan işlemin ismidir. Lipoliz bir kilo verme yöntemi değildir, bölgesel olarak birikmiş olan yağ dokusunun inceltilmesi amacıyla , yağ dokusu içersine ince iğneler ile yağ dokusunu parçalayıcı ilaçların verilmesi işlemidir. Bazı durumlarda kilo kaybetmenin yanında bazı bölgelerde (bel, basenler,diz içleri, üst bacak, sırt…) birikmiş olan yağ dokusuzun uğraşlara rağmen incelmez, bu gibi durumlarda sadece incelmesi istenilen yağ dokusuna lipoliz uygulaması yapılır.

Lipolizde kullanılan ilaçlar nedir?

Lipolizde kullanılan ilaçlar mezoterapide kullanılan ilaçlarla benzerlik gösterir. Son yıllarda lipoliz amacı ile soya ekstreleri kullanılmaktadır.Kullanılan ilaçların herhangi bir yan etkisi yoktur.

Kimlere uygulanır?

Lipoliz uygulaması uygun kiloda olup bölgesel olarak yağ dokusu fazlalığından ve birikiminden rahatsız olanlara uygulanır.Düzenli beslenme ile uygun kiloya gelmiş kişilerde istenmeyen bölgesel yağ birikimlerinden lipoliz ile kurtulabilirler. Liploliz genel olarak bel, basen, üst bacak, iç bacak, diz içleri, sırt bölgelerine uygulanır.Ayrıca zamanla birlikte biriken yağlara bağlı olarak gıdı bölgesine, kol altı yağlanmayı azaltmak amacıylada lipoliz uygulaması yapılmaktadır.

Kaç seans uygulanır?

Lipoliz uygulaması incelme hedeflenen bölgenin durumuna ve derecesine göre değişen seans sayısında uygulanır. Genel yaklaşımla göbek bölgesi orta derecede yağlanma sorunu olan hastalara 1-3 seans uygulanır, seans aralıkları 4-6 haftadır.

Nasıl uygulanır?

Lipoliz uygulaması klinik ortamında deneyimli hekimler tarafından uygulanır. Lipoliz uygulamasından önce hastanın ayrıntılı muayenesi yapılır, uygulama bölgesi belirlendikten sonra kişiye uygun ilaç karışımı hazırlanır, uygulama bölgesi temizliği yapıldıktan sonra hazırlanan karışım 10 mm lik ince iğneler ile 1-2 cm aralıklarında cilt altı yağ dokusuna verilir. Uygulama ağrılı değildir, aynı zamanda soğuk kompres ile ağrı duyusu azaltılır.

Uygulama Sonrası Öneriler

Lipoliz uygulama sonrası kişi önerilerle sosyal hayatına dönebilir. Uygulamadan sonra , uygulama bölgesinde kızarıklık görülebilir, bu birkaç saatte kendiliğinden geçecektir. Bazı uygulama noktalarında tedaviye gerek olmayan küçük morluklar görülebilir. Uygulama bölgesinde 1-2 hafta sürebilen hafif ödem oluşacaktır, bölgedeki ödem kısa sürede tedaviye gerek duyulmadan geçer. Uygulama sonrası 3-7 gün süre ile havuz ve denize girilmemeli, aynı dönemde güneşe maruziyet önlenmelidir. Uygulama döneminde günlük fiziksel aktivite ve beslenme önerilerine uyulması uygulama sonuçlarını etkileyecektir.

Mezoterapi

Yüz Mezoterapisi

Yüz mezoterapisi nedir?

Zaman ve çevresel etkenlerle yüzde oluşmuş deformasyonların giderilmesi amacıyla yüz, boyun dekolte bölgesine mezoterapi uygulaması yapılmasıdır. Zaman, güneş, stres, çevresel etkenlerle ciltte bazı deformasyonlar oluşur. Bunlar destek dokularının azalmasına bağlı olarak kırışıklık, çökme ve sarkmalar olarak kendini gösterebildiği gibi mimiklere bağlı olarak da kırışıklık ortaya çıkabilir. Ayrıca güneş, çevresel etkenler, cilt altı dolaşım bozulması, cildin vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanmaması sonucunda cildin mat, cansız görünümü, ciltte lekelenmeler, sarkmalar, cildin solgun görünümleri ortaya çıkabilir. Cildin vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanması, bozulmuş kan dolaşımın düzeltilmesi, azalan destek dokuların yerine konması amacıyla; en etkili yöntem olarak yüz mezoterapisi uygulaması yapılır.

Kimlere uygulanır?

Yüz, boyun, dekolte bölgesinde; zaman ve diğer etkenlerle ciltte deformasyonlar oluşmuş kişilerde oldukça başarılı sonuçlar almak mümkündür. Yüz mezoterapi uygun hastaya uygulanması durumunda oldukça başarılı sonuçlar yaratır.Cildin ayrıntılı muayenesinden sonra en uygun yöntem seçimi yapılır.

Kaç seans uygulanır?

Yüz mezoterapisi hastanın cilt yapısına göre değişmekle birlikte 2 hafta aralıklarla 2-7 seans yapılır. Uygulamadan sonra cilt koruma mezoterapisi önerilerek 1- 3 ayda bir seans uygulama yapılarak cilt koruması mezoterapisi yapılır.Koruma mezoterapisi canlı parlak sağlıklı bir cilt için gerekli ve yeterlidir.

Nasıl Yapılır?

Cildin ayrıntılı muayenesi yapılır. Kişiye ve cildin ihtiyaçlarına uygun ilaç karışımları hazırlanır. Uygulama bölgesi dezenfekte edilir, hazırlanan ilaç karışımı ince iğneler ile 1 cm aralıklarla cilt içine verilir.Uygulama sırasında soğuk kompres yapılarak ağrı duyusu önlenir.

Uygulama sonuçları nasıldır?

Yüz mezoterapisi uygulaması sonuçları hemen fark edilir.Cildin ihtiyaçlarının yerine konması, destek dokularının tamamlanması, dolaşımın düzelmesi sonucunda ciltte canlılık, parlaklık, daha diri ve gergin cilt görünümü oluşacaktır. Cildin sağlıklı görünümü ciltteki yaşlılık izlerini oluşmasını önleyecek niteliktedir.

Uygulama Sonrası Öneriler

Mezoterapi sonrası bazı uyarılara dikkat etmek gerekir. Uygulama sonrası uygulama bölgesinde küçük morluklar görülebilir , bunlar tedavi gerektirmeden birkaç günde kendiliğinden iyileşir. Uygulama sonrası havuz-denize girilmemelidir(1-4 gün). Uygulama sonrası güneşten korunmalı ve solaryuma girilmemelidir(1 hafta).Cilde uygun güneş koruyucular kullanılmalıdır. Uygulama sonrası fondoten, pudra gibi kapatıcılar kullanılmamalıdır(2-3 gün).

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi nedir?

Saç ve saçlı deri sorunlarında saçlı deriye mezoterapi uygulaması yapılmasıdır. Saç dökülmesi, saç kırıklarının artması, saçın mat güçsüz görünmesi sorunlarında en etkili tedavi yöntemidir.

Kimlere uygulanır?

Saç dökülmesi şikayeti olanlarda, saç dökülmesinin dönemsel olarak arttığı durumlarda, saçların kırıklarını arttığı durumlarda, saçların cansız, mat, zayıf görüldüğü durumlarda yapılır. Saçların belirli strese maruz bırakılması ( uzun süreli fön, sık sık boya yapılması…) sonucunda canlılığını yitirmesi durumlarında yapılır. Saç mezoterapisi dökülmüş saçların yeniden çıkmasını sağlamaz. Mevcut saçların korunmasını sağlar.Uygulama sonrası saçlarda göreceli olarak artış hissedilir, bu yeni saç çıkmasından kaynaklanan durum değil mevcut saçların daha sağlıklı ve canlı görüldüğü için sık olarak algılanmasından kaynaklıdır.

Nasıl uygulanır?

Kişinin fiziksel özellikleri ve mevcut saçlı deri muayenesi ayrıntılı olarak yapılır.Soruna ve kişiye uygun mezoterapi karışımı hazırlanır. Uygulama bölgesi dezenfekte edilir, saçlı deriye çok küçük iğneler ile 1 cm aralıklarda mezoterapi karışımı saç diplerine verilir.Uygulama sırasında soğuk kompres yapılarak ağrı duyusu yok edilir. Uygulama sonrası bir ampul vitamin ilacı kırılarak mezoterapi yapılan yere fiksasyon yapılarak uygulanır.

Kaç seans uygulanır?

Saç mezoterapisi, 7-10 gün aralıklarla kişinin durumuna göre değişmekle birlikte 3-7 seans olarak uygulanır.Uygulama sonunda saçlardaki değişikli hemen fark edilir. Koruma amaçlı olarak ayda 1 seans mezoterapi uygulaması saç bakımı için yeterli ve gereklidir.

Uygulama sonuçları nasıldır?

Mezoterapi uygulamalarının içersinde sonuçlarının hemen görülebildiği uygulama saç mezoterapisidir. Uygulamadan 1 hafta sonra saçlarda canlılık, saç dökülmesinin azalması, saçlarda parlaklık, kırılmanın azalması, saç tellerinin güçlenmesi hemen fark edilir.

Uygulama Sonrası Öneriler

Uygulama sonrası havuz ve denize girmek sakıncalıdır(2-4 gün). Uygulama sonrası hekimin saçlı deri bakımı ve yıkama konusundaki talimatları dikkatle anlaşılmalı ve uygulanmalıdır.

Sellülit Mezoterapisi

Sellülit nedir?

Sellülit tüm dünyada kronik hastalık olarak kabul edilen dolaşım ve yağlanma sorunudur.

Sellülit mezoterapisi nedir?

Sellülit sorununda cilt portakal kabuğu görünümündedir.Bu görünümün sebebi yukarda anlatıldığı gibi yağlanma ve dolaşım bozukluğudur. Sellülit mezoterapisinde sellülit görünümünün olduğu cilt bölgesine kişiye özel hazırlanan ilaç karışımları ince iğneler ile cilt altına verilir.Mezoterapide kullanılan karışım içersinde bozulmuş olan dolaşımın düzeltilmesine yönelik ve birikme oluşmuş yağların azaltılmasına yönelik ilaçlar kullanılır.Sellülitin derecesi görünümü yaygınlığı kişiye göre değişmektedir.Bu sebeple sellülit mezoterapisinde kullanılan ilaç karışımları hastanın ayrıntılı muayenesinden sonra kişiye özel olarak hazırlanır.

Kimlere uygulanır?

Sellülit mezoterapisi sellülitin tüm dereceleri tespit edilen hastalara tedavi etmek amacı ile uygulanır. Aynı zamanda sellülitin başlangıç döneminde veya daha önce mezoterapi yapılıp tedavi olmuş kişilerde sellülitin tekrar oluşmasını önlemek amacı ile koruyucu olarak daha seyrek aralıklarla yapılır. Tespit edilen sellülitin derecesi mezoterapinin seans sayısını, hazırlanan ilaç karışımlarını belirler.

Nasıl uygulanır?

Sellülit mezoterapisinde kişiye özel hazırlanan ilaç karışımları ince iğneler ile cilt altına verilir. Uygulamada kullanılan iğneler çok ince(30G) ve kısadır(4-5mm).Uygulama ağrılı bir işlem değildir, yine de ağrı duyusunu azaltmak için soğuk kompres uygulanır. Uygulama bölgesinde kısa süreli kızarıklık, yanma hissi, kaşınma hissi olabilir, bu belirtiler birkaç saatte ortadan kalkar.Uygulama bölgesinde birkaç günde kendiliğinden iyileşen küçük morarmalar görülebilir.

Kaç seans uygulanır?

Sellülit mezoterapisinde sellülitin derecesine bağlı olarak seans sayısı belirlenir. Genel yaklaşımla stage 3 sellülit sorunu olan bir kişide 1 haftalık aralarla 10-15 seans mezoterapi uygulaması yapılır.Sellülit mezoterapi sonrası hastaların sellülit oluşumunu önlemek amacıyla koruma mezoterapisi amacıyla ayda 1 ve ya 3 ayda 1 seans mezoterapi uygulaması önerilir.

Uygulama sonuçları nasıldır?

Sellülit mezoterapisinin önerildiği seans sayısında ve ilaç karışımları ile uygun olarak uygulandığı hastalarda 3. seanstan sonra sellülit görünümünde azalma, ciltte elastikiyetin artması, daha sağlıklı, daha canlı cilt görünümü ortaya çıkmaya başlar.Mezoterapi ile hekimin önerilerine uyulması ile elde edilen sonuçlar istenilen düzeye çıkacaktır. Mezoterapi uygulaması sürecinde her uygulama seansı sonrası ciltte sellülit görünümünün azaldığı gözle görülecektir.

Uygulama Sonrası Öneriler

Sellülit mezoterapisi sonrası bazı uyarılara uyulması, istenmeyen sonuçların çıkmasını önleyecektir. Uygulama sonrası havuz ve denize girilmemesi gerekir(1 hafta), Günde 1-2 lt su içilmesi önerilir. Günlük hafif-orta fiziksel aktivite önerilir. Beslenmeye özen gösterilmesi önerilir.

Call Now Button