İş başvurusu için: [email protected]
Vital Hospital

Bahçelievler Mah. Deli Hüseyin Paşa Cad. Şevket Dağ Sok. No:2 Bahçelievler / İstanbul

Özel Vital Hospital Web Sitesine Hoş Geldiniz 7/24 Hizmet Vermekteyiz Detaylı Bilgi İçin

: +90 (0212) 557 40 00
Üroloji

Üroloji kelimesi; eski yunanca uros (idrar) ve logos(bilim) den türetilmiş bir leşime olup; hekimliğin idrar yolları hastalığı ile ilgilenen uzmanlık dalıdır. Eski  Türkçede ve hâlen orta yaşlılar arasında kullanılan “bevliye” kelimesi de aynı anlama gelir. “Bevl” arapça “idrar” demek olup; eski dilde branşın adı “mârâz-ı  bevliye- idrar yolları hastalıkları” idi.

İdrar yolları derken ; kadın ve erkeğin idrar üretiminin başladığı böbreklerden; sonlandığı alt idrar yolunun ucuna kadar olan bölgenin her türlü cerrahi,  iltihabi hastalığına ek olarak erkeklerin de cinsel bölge ve kısırlıklarının cerrahi ve ilaçlı tedavisi üroloji alanının içindedir.

Başlıca tüm böbrek hastalıkları,taş ve tümörleri ile prostat ve mesane hastalıklarının tedavileri ile kadın erkek idrar kaçırmaları ürolojinin çalışma alanındadır.

Androloji deyimi; son 20 yılın deyimi olup kelime anlamı ile “erkek” rahatsızlıkları demek olup; gerçekte erkeğin kısırlığından cinsel fonksiyon rahatsızlıklarına  kadar tüm alanı kapsar. Özellikle kısırlıkla ilgili rahatsızlıklarda erkeğe ait faktörlerin tümü ile cinsel fonksiyon bozukluklarının ilaç, protez (mutluluk çubuğu)  veya  iğne ile tedavisini üstlenmiştir. Tüm nedenlere bağlı genç yaşlı cinsel bozukluklar, ilk gece sorunlarına bağlı “gerdeğe girememe“ sorunları; Androloji  dalının içerisinde incelenir ve tedavi edilir.

Bunun yanısıra; erkek cinsel organına ait hipospadi (halk arasında “peygamber sünneti”), doğumsal fıtıklar ve inmemiş testisler ve erkek kısırlığının önemli  bir hastalığı olan varikoseller tedavi alanımıza girer.

Call Now Button